Lietuvos pilietybė – asmens nuolatinis teisinis ryšys su Lietuva, grindžiamas abipusėmis teisėmis ir pareigomis.
Lietuvos piliečiai yra:
1. asmenys, kurie yra Lietuvos piliečiai;
2. asmenys, atkūrę Lietuvos pilietybę;
3. asmenys, įgiję Lietuvos pilietybę.
Asmuo, kuris iki 1940 m. birželio 15 d. turėjo Lietuvos pilietybę arba asmuo, kurio tėvai, seneliai ar proseneliai iki 1940 m. birželio 15 d. turėjo Lietuvos pilietybę, turi teisę atkurti Lietuvos pilietybę, jei jis nėra kitos valstybės pilietis ar atsisako turimos pilietybės.
Lietuvos pilietybės atkūrimo, atsisakant esamos pilietybės, sąlygos:
Teisė atkurti Lietuvos pilietybę: asmuo buvo Lietuvos pilietis iki 1940 m. birželio 15 d. arba asmuo yra palikuonis (vaikas, anūkas, proanūkis) asmens, turėjusio Lietuvos pilietybę iki 1940 m. birželio 15 d.
Reikalavimas atsisakyti kitos valstybės pilietybės netaikomas asmeniui, kuris pagal Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymo 7 straipsnio 2, 3 ar 4 punktą gali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės piliečiu:
Lietuvos pilietybės atkūrimo, neatsisakant esamos pilietybės (dvigubos, daugybinės pilietybės) sąlygos:
Teisė atkurti Lietuvos pilietybę (dviguba, daugybinė pilietybė): asmuo buvo Lietuvos pilietis iki 1940 m. birželio 15 d. arba asmuo yra palikuonis (vaikas, vaikaitis, proanūkis) asmens, turėjusio Lietuvos pilietybę iki 1940 m. birželio 15 d. ir asmuo arba jo protėviai (tėvai, seneliai ar proseneliai) išvyko iš Lietuvos iki 1990 m. kovo 11 d. arba buvo ištremti.
NEMOKAMA ANALIZĖ Jūsų galimybių įgyti Lietuvos pilietybę
MIGRATION LAW CENTER teisininkai atlieka nemokamą teisinę analizę Jūsų galimybių įgyti Lietuvos pilietybę. Išsamios analizės atlikimui reiktų, kad Jūs užpildytumėte ir išsiųstumėte mums anketą, kurią galite rasti paspaudę šią nuorodą – ANKETA.
Atlikus išsamią teisinę analizę Jūsų galimybių įgyti Lietuvos pilietybę, mūsų teisininkai pateiks Jums raštišką atsakymą (Analizės rezultatus) dėl Jūsų galimybių įgyti Lietuvos pilietybę bei tolimesnių reikalavimų ir procedūrų eigos.
Skaityti daugiau:
Lietuvos pilietybė represuotiems iš Lietuvos. Dviguba pilietybė Lietuvoje
Lietuvos pilietybė gali būti įgyjama: gimstant, natūralizacijos tvarka, išimties tvarka, Lietuvos pilietybę grąžinus.
Vaikas, kurio abu tėvai arba vienas iš jų yra Lietuvos piliečiai, gimdamas įgyja Lietuvos pilietybę, nesvarbu, ar jis gimė Lietuvos teritorijoje, ar už jos ribų.
Lietuvos piliečių ar piliečio įvaikintas vaikas įgyja Lietuvos pilietybę.
Vaikas, kuris yra Lietuvos pilietis, ir kurį įsivaikina kitos valstybės piliečiai arba pilietis, lieka Lietuvos pilietis, nesvarbu, ar jis dėl įvaikinimo įgijo kitos valstybės pilietybę, ar ne.
Asmenų be pilietybės, teisėtai nuolat gyvenančių Lietuvoje, vaikas yra Lietuvos pilietis, nesvarbu, ar jis gimė Lietuvos teritorijoje, ar už jos ribų, jeigu jis gimdamas neįgijo kitos valstybės pilietybės.
Lietuvos teritorijoje rastas ar gyvenantis vaikas, kurio abu tėvai nežinomi, laikomas gimusiu Lietuvos teritorijoje ir įgyja Lietuvos pilietybę, jeigu nepaaiškėja, kad vaikas yra įgijęs kitos valstybės pilietybę arba aplinkybių, dėl kurių vaikas įgytų kitos valstybės pilietybę.
Natūralizacijos tvarka asmuo gali įgyti Lietuvos pilietybę, jeigu jis:
1. pastaruosius 10 metų teisėtai nuolat gyvena Lietuvoje;
2. turi teisę nuolat gyventi Lietuvoje;
3. išlaikė valstybinės kalbos egzaminą;
4. išlaikė Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminą;
5. turi teisėtą pragyvenimo šaltinį;
6. yra asmuo be pilietybės arba raštu pareiškia, kad atsisako kitos valstybės pilietybės;
7. atitinka kitus reikalavimus, numatytus Lietuvos Respublikos pilietybės įstatyme.
Lietuvos pilietybę suteikia Lietuvos Prezidentas.
Asmeniui, netekusiam Lietuvos pilietybės, Lietuvos pilietybė gali būti grąžinta pagal jo prašymą.
Prašymas dėl Lietuvos pilietybės grąžinimo paduodamas Lietuvos Prezidentui per kompetentingą instituciją.
Prašymas yra specialios formos ir turi būti užpildytas lietuvių kalba. Prie prašymo pridedami dokumentai, kurie sudaryti ne lietuvių kalba, turi būti išversti į lietuvių kalbą ir patvirtinti vertėjų. Pridedamų dokumentų kopijos turėtų būti patvirtintos notaro. Užsienio valstybių išduoti dokumentai turi būti legalizuoti ar patvirtinti pažyma (Apostille), jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys arba Europos Sąjungos teisės aktai nenumato kitaip.
Asmuo turi teisę atsisakyti Lietuvos pilietybės. Ši jo teisė negali būti varžoma.
Asmens prašymas atsisakyti Lietuvos pilietybės pateikiamas Lietuvos vidaus reikalų ministrui per teisės aktų numatytas kompetentingas institucijas.
Prašymas dėl pilietybės atsisakymo pildomas lietuvių kalba. Pridedami dokumentai, kurie surašyti ne lietuvių kalba, turi būti išversti į lietuvių kalbą. Dokumentų kopijos turi būti patvirtintos notaro.
Užsienio valstybių išduoti dokumentai turi būti legalizuoti ar patvirtinti pažyma (Apostille), jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys arba Europos Sąjungos teisės aktai nenumato kitaip.
Prie prašymo dėl Lietuvos pilietybės atsisakymo pridedami dokumentai:
1. Lietuvos pilietybę patvirtinantys dokumentai;
2. asmens dokumentas, išduotas užsienio valstybės institucijos (tuo atveju, jei buvo išduotas);
3. užsienio valstybės kompetentingos institucijos išduotą dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo yra tos valstybės pilietis arba įgis tos valstybės pilietybę po to, kai neteks Lietuvos pilietybės.
Jei turite klausimų dėl Lietuvos pilietybės ar Jums reikia daugiau informacijos ar pagalbos, prašom kreiptis el. paštu: info@migration.lt arba tel.: + 370 6 1861886. Mielai Jums padėsime.
Lietuvos pilietybės atkūrimas yra procesas, kuriuo metu asmuo igyja Lietuvos pilietybę vienu iš Lietuvos pilietybės įgijimo būdų.
Lietuvos pilietybė gali būti atkurta asmeniui, kuris turėjo Lietuvos pilietybę iki 1940 06 15. Taip pat asmenų, kurie turėjo Lietuvos pilietybę iki 1940 06 15, palikuonims. Lietuvos pilietybė gali įgyti nurodytų asmenų palikuoniai iki trečios giminystės linijos, t. y. vaikai, vaikaičiai ir provaikaičiai.
Lietuvos pilietybės suteikimo supaprastinta tvarka institutas yra taikomas lietuvių kilmės asmenis, suteikiantis jiems teisę įgyti Lietuvos pilietybę be natūralizacijos proceso taikymo. Asmuo gali kreiptis dėl Lietuvos pilietybės suteikimo supaprastinta tvarka, jei jis yra lietuvių kilmės asmuo ir turi šį faktą patvirtinančius dokumentus. Vadovaujantis Lietuvos tesės aktų nuostatomis, lietuvių kilmės asmuo yra asmuo, kurio tėvai, seneliai ar vienas iš jų yra ar buvo lietuviai, kuris laiko save lietuviu ir tai deklaruoja rašytiniu pareiškimu.
Lietuvių kilmės asmenims yra išduodamas lietuvių kilmę patvirtinantis pažymėjimas. Lietuvių kilmę patvirtinantis pažymėjimas - tai dokumentas, patvirtinantis asmens lietuvišką kilmę, ir palengvinantis Lietuvos pilietybės įgijimo supaprastinta tvarka arba leidimo nuolat ar laikinai gyventi Lietuvoje išdavimo procedurą. Tiek norėdamas įgyti Lietuvos pilietybę supaprastinta tvarka, tiek norėdamas gauti leidimą gyventi Lietuvoje tuo pagrindu, kad asmuo yra lietuvių kilmės, asmuo privalo įrodyti savo lietuvių kilmę. Turint šią kilmę patvirtinantį pažymėjimą, įrodinėjimo procesas ženkliai palengvėja ir Lietuvos pilietybės įgijimo ar leidimo gyventi Lietuvoje gavimo procesas vyksta greičiau.
Teisę atkurti Lietuvos pilietybę patvirtinantis pažymėjimas yra dokumentas, patvirtinantis faktų, sudarančių Lietuvos pilietybės atkūrimo pagrindą, būvimą ir suteikiantis asmeniui teisę atkurti Lietuvos pilietybę. Šis dokumentas palengvina Lietuvos pilietybės atkūrimo procesą ir yra išduodamas neterminuotam laikui, todėl šį pažymėjimą gavęs asmuo dėl Lietuvos pilietybės atkūrimo gali kreiptis ir jam išduotu pažymėjimu pasinaudoti per neribotą laiką.
Asmeniui, kuris turėjo Lietuvos pilietybę, bet jos neteko, Lietuvos pilietybė gali būti grąžinta. Tuo atveju, jei asmuo buvo įgijęs Lietuvos pilietybę gimdamas arba jam buvo Lietuvos pilietybė atkurta ar suteikta supaprastinta tvarka, arba asmuo Lietuvos pilietybę buvo įgijęs naturalizacijos tvarka, o vėliau dėl tam tikrų priežasčių Lietuvos pilietybės neteko, pavyzdžiui, įgijo kitos valstybės pilietybę, toks asmuo turi teisę kreiptis dėl Lietuvos pilietybės grąžinimo.
Asmuo, teisėtai nuolat pragyvenęs Lietuvoje ne mažiau kaip pastaruosius 10 metų ir atitinkantis kitus teisės aktuose numatytus reikalavimus, turi teisę įgyti Lietuvos pilietybę natūralizacijos tvarka.
Nuolatinis asmens gyvenimas šalyje reiškia asmens gyvenimą Lietuvoje be pertraukos ne mažiau kaip šešis mėnesius per metus. Asmuo negali palikti Lietuvos ir išvykti gyventi į kitą šalį daugiau, kaip šešiems mėnesiams, jei nori, kad jo gyvenimas Lietuvoje būtų pripažintas nuolatiniu.
Padidėjus mišrių šeimų skaičiui, kai Lietuvos piliečio vyras ar žmona yra užsienietis, bei emigracijai iš Lietuvos, vaikų pilietybės bei vaikų dvigubos pilietybės klausimai tampa vis aktualesni.
Lietuvos teisės aktai vaikų pilietybės įgijimą reglamentuoja filiacijos pagrindu, t. y. kai vaikas Lietuvos pilietybę įgyja gimimu. Lietuvos pilietybės įgijimas gimimu pagrindinis Lietuvos pilietybės įgijimo būdas. Lietuvoje, reglamentuojant vaikų pilietybės klausimus, prioritetas teikiamas kraujo teisės principui, kai vaikas įgyja savo tėvų pilietybę, nepriklausomai nuo to, ar jis gimė Lietuvos teritorijoje, ar už jos ribų.
Vis daugėjant mišrių santuokų skaičiui, kai Lietuvos piliečiai veda ar išteka už užsienio piliečių, aktualesnis tampa ir sutuoktinių dvigubos pilietybės klausimas bei sutuoktinio, Lietuvos piliečio vyro ar žmonos, Lietuvos pilietybės įgijimo galimybės.
Kai santuoka sudaroma su Lietuvos piliečiu, asmuo, Lietuvos piliečio vyras ar žmona užsienietis, Lietuvos pilietybę gali įgyti po 7 metų nuolatinio gyvenimo su Lietuvos piliečiu Lietuvoje.
Lietuvos teisės aktai numato atvejus, kada asmuo netenka Lietuvos pilietybės.
Asmuo Lietuvos pilietybės netenka:
1. Kai įgyja kitos valstybės pilietybę ir nėra aplinkybių, suteikiančių asmeniui teisę turėti dvi pilietybes;
2. Atsisakius Lietuvos pilietybės;
3. Įgijus Lietuvos pilietybę apgaulės būdu;
Lietuvos valstybinėms institucijoms teikiant užsienio valstybių institucijų išduotus dokumentus ar jų kopijas, reikalaujama, kad jos būtų legalizuotos arba patvirtintos Apostille.
Legalizavimo procedūra sudėtingesnė. Užsienio valstybės institucijos išduotas dokumentas iš pradžių turi būti legalizuotas užsienio valstybės, vėliau Lietuvos. Dokumento patvirtinimo Apostille procesas yra paprastesnis ir greitesnis, tačiau ne visose valstybėse dokumentų tvirtinimas Apostille galimas.
Tiek Lietuvos pilietybės įgijimo, tiek leidimo gyventi išdavimo byla dažnai prasideda nuo reikiamų dokumentų ir duomenų paieškos bei surinkimo. Šis procesas dažniausiai būna neatsiejamas nuo užklausų Lietuvos archyvams parengimo. Tai vienas iš pradinių ir svarbiausių etapų tiek Lietuvos pilietybės įgijimo (atkūrimas, suteikimas supaprastinta tvarka ir pan.), tiek leidimo gyventi asmeniui išdavimo (kai leidimo gyventi pagrindas: lietuvių kilmė arba asmuo turi teisę atkurti Lietuvos pilietybę) procese, nuo kurio priklauso tolimesnė bylos eiga ir jos sėkmė.
Dažna problema, teikiant prašymą dėl Lietuvos pilietybės atkūrimo ar įgijimo kitu būdu yra nesutapimas asmens ar jo tėvo, mamos, senelio, senelės, prosenelio ar prosenelės vardo ar/ ir pavardės turimuose dokumentuose. Kartais bylos nagrinėjimui sustabdyti užtenka, jog skiriasi kelios raidės asmens varde ar pavardėje.
Tam tikrais atvejais asmeniui Lietuvos pilietybės atkūrimo ar Lietuvos pilietybės įgijimo kitais būdais procese, taip pat leidimo gyventi Lietuvoje išdavimo procese, prikrūksta reikiamų dokumentų svarbioms aplinkybėms pagrįsti, pavyzdžiui, giminytės ryšiui pagrįsti, kad tam tikras asmuo, Lietuvos pilietis, buvo asmens tėvas, motina ar senelis, senelė ar prosenelis, prosenelė. Arba, kad dokumentuose minimas asmuo, kurio vardas ir/ ar pavardė skiriasi, yra vienas ir tas pats asmuo.
Lietuvos pilietybės atkūrimo ar įgijimo kitu būdu, ar leidimo gyventi Lietuvoje išdavimo procese pasitaiko atvejų, kai Lietuvoje išduoto civilinės būklės akto (gimimas, santuoka, mirtis) įrašo nėra arba jis neteisingas. Pavyzdziui, asmens gimimo liudijime nenurodytas tėvo ar motinos vardas, pavardė arba įrašas padarytas netinkamai ir dėl to asmuo negali įrodyti giminystės ryšį, t. y. kad jo tėvas, mama, senelis ar senelė, prosenelis ar prosenelė buvo lietuviai ar Lietuvos piliečiai. Tokiu atveju Lietuvos pilietybės atkūrimo ar įgijimo kitu būdu procesas, ar leidimo gyventi Lietuvoje išdavimo procedūra pasidaro neįmanoma, kol reikiamas įrašas nebus ištaisytas, papildytas.
Asmens močiutė buvo žydų tautybės, 1919 metais gimė Lietuvoje, turėjo Lietuvos pilietybę iki 1940 06 15. Asmens močiutė išvyko iš Lietuvos 1938 metais dėl artėjančio Antrojo Pasaulinio karo nuojautos ir galinčios kilti su tuo susijusios grėsmės, antizemitizmo, sunkios padėties žydų tautybės žmonių Lietuvoje. Asmuo kreipėsi dėl Lietuvos pilietybės atkūrimo, neatsisakant nuo turimos Slovėnijos pilietybės. Lietuvos Migracijos departamentui išnagrinėjus pateiktus dokumentus, buvo priimatas teigiamas sprendimas atkurti asmeniui Lietuvos pilietybę, neatsisakant turimos pilietybės (Dviguba pilietybė).