Užsienio valstybės pilietis, norėdamas dirbti ir šiuo pagrindu gyventi Lietuvoje, turėtų surasti Lietuvos įmonę, kuri sutiktų priimti jį į darbą. Užsienietis, norintis dirbti Lietuvoje, turi turėti atitinkamą kvalifikaciją eiti numatomas pareigas, šią kvalifikaciją patvirtinančius dokumentus, taip pat tam tikrais atvejais ir dokumentus, patvirtinančius ne mažesnę kaip 1 metų darbo patirtį atitinkamoje srityje per pastaruosius 3 metus.
Būtinų dokumentų, suteikiančių asmeniui teisę dirbti ir gyventi Lietuvoje, sąrašas priklauso nuo planuojamo dirbti darbo, užsieniečio kvalifikacijos, darbo užmokesčio bei kitų aplinkybių.
Kai užsienietis planuoja dirbti Lietuvoje, kaip kvalifikuotas specialistas, pagrindiniai dokumentai, kuriuos jis turi pateikti yra:
1. Dokumentai, patvirtinantys asmens kvalifikaciją (diplomai, mokslų, kursų baigimo pažymos, kita);
2. Dokumentai, patvirtinantys darbo patirtį atitinkamoje srityje (darbo knygelės nuorašas, darbdavio pažyma).
Šiuo atveju užsieniečiui turėtų būti išduotas leidimas dirbti Lietuvoje. Prieš teikiant dokumentus Darbo biržai dėl nurodytų dokumentų išdavimo, Lietuvos įmonėje, planuojančioje įdarbinti užsienietį, turėtų būti skelbiama laisva darbo vieta, į kurią galėtų pretenduoti kiti asmenys (skelbimas turėtų galioti ne mažiau kaip 5 darbo dienas iki dokumentų Darbo biržai pateikimo dienos). Nepavykus rasti tinkamo kandidato, gali būti teikiami dokumentai Darbo biržai dėl leidimo dirbti užsieniečiui išdavimo. Gavus leidimą dirbti Lietuvoje, užsienietis gali kreiptis dėl nacionalinės vizos D išdavimo, kuri suteikia teisę užsienio valstybių piliečiams dirbti ir gyventi Lietuvoje iki 1 metų. Po 1 metų asmeniui gali būti išduotas leidimas gyventi Lietuvoje. Sprendimo dėl nacionalinės vizos D priėmimo terminas – iki 15 dienų. Sprendimo dėl leidimo gyventi Lietuvoje priėmimo terminas – iki 2-4 mėnesių.
Jei užsienietis yra aukštos profesinės kvalifikacijos specialistas, jis turėtų kreiptis dėl leidimo gyventi Lietuvoje (Mėlynosios kortelės išdavimo).
Užsienio valstybės pilietis, norėdamas dirbti ir šiuo pagrindu gyventi Lietuvoje, turėtų surasti Lietuvos įmonę, kuri sutiktų priimti jį į darbą. Užsienietis, norintis dirbti Lietuvoje, turi turėti atitinkamą kvalifikaciją eiti numatomas pareigas, šią kvalifikaciją patvirtinančius dokumentus, taip pat tam tikrais atvejais ir dokumentus, patvirtinančius ne mažesnę kaip 1 metų darbo patirtį atitinkamoje srityje per pastaruosius 3 metus.
Siekiant Lietuvoje įdarbinti užsienio valstybių piliečius iš trečiųjų šalių yra būtina gauti dokumentus, suteikiančius užsienio valstybės piliečiui teisę dirbti ir gyventi Lietuvoje. Dėl dokumentų išdavimo kreipiamasi į teritorinę darbo biržą, Migracijos departamentą, kitas kompetentingas valstybines institucijas. Būtinų dokumentų sąrašas ir jų gavimo tvarka skiriasi, priklausomai nuo to, kokios kvalifikacijos asmenį planuojama įdarbinti, paskiriamo jam darbo užmokesčio dydžio bei kitų aplinkybių.
Užsienietis, norinti teisėtai dirbti Lietuvoje, turi gauti leidimą dirbti ir nacionalinę vizą D.
Užsienietis, norintis dirbti Lietuvoje, pirmiausiai turėtų surasti darbdavį – Lietuvos įmonę, kuri norėtų jį įdarbinti. Suradus darbdavį, kreipiamasi dėl leidimo dirbti Lietuvoje ir nacionalinės vizos D užsieniečiui išdavimo.
Europos Sąjungos institucijos, siekdamos užtikrinti aukštos kvalifikacijos darbuotojų iš trečiųjų šalių pritraukimą į darbo rinką, parengė ir sukūrė tai skatinantį mechanizmą, dar vadinamą „Mėlynąja kortele“ (BLUE CARD). „Mėlynoji kortelė“ (BLUE CARD) yra suteikiama, vadovaujantis Tarybos direktyva 2009/50/EB dėl trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir apsigyvenimo sąlygų. Šią kortelę galima apibūdinti, kaip leidimą trečiųjų šalių piliečiams dirbti ir apsigyventi Europos Sąjungos teritorijoje.
Siekdamas atvykti į Lietuvą užsienietis iš trečiosios šalies privalo gauti vizą. Tik vizos pagrindu asmuo gali kirsti sienas ir patekti į Lietuvos teritoriją. Užsieniečiui iš trečiosios šalies, kuris atvyksta dirbti į Lietuvą, gali būti išduota nacionalinė viza D. Šiuo atveju asmuo turi turėti išduotą leidimą dirbti Lietuvoje, kurį išduoda Darbo birža.
Nacionalinė viza D gali būti tiek vienkartinė tiek daugkartinė. Ji išduodama tam tikram laikotarpiui, šis išdavimo laikas negali viršyti dvylikos mėnesių.
Komandiruotu darbuotoju yra laikomas asmuo, dirbantis kitoje valstybėje, bet kuriam laikui išsiųstas dirbti į kitos šalies teritoriją. Remiantis Europos Sąjungos teisės aktais bei Garantijų komandiruotiems darbuotojams įstatymu, asmenims, atvykusiems į šalį, privaloma taikyti atitinkamas garantijas darbe dėl: diskriminacijos draudimo; apsaugos; sveikatos, higienos normų; darbo sąlygų; užmokesčio; atostogų, darbo laiko ir poilsio trukmės. Garantijos taikomos tos šalies, į kurią asmuo atvyko dirbti.
Lietuvoje darbo skelbimus galima rasti įvairiuose internetiniuose tinklapiuose, kuriuose darbdaviai skelbia ieškomų pareigybių aprašymus. Prie tokių tinklapių galima būtų priskirti šiuos:
http://www.cvonline.lt/english/,https://ec.europa.eu/eures/public/homepage
https://www.ldb.lt/en/Information/Pages/default.aspx
Kiekvienais metais Lietuvoje nedarbas mažėja, o darbdaviai vis dažniau teigia, kad kai kurių specialybių darbuotojų itin trūksta. Užimtumo tarnyba patvirtina sąrašus profesijų, kurių darbuotojų Lietuvoje trūksta.
2017 m. kovo 22 d. buvo priimtas Lietuvos Respublikos vyriausybės nutarimas Nr. 211 „Dėl profesinės patirties prilyginimo aukštojo mokslo kvalifikacijai ir tai patvirtinančio dokumento išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, kuriame yra įtvirtintos nuostatos, suteikiančios teisę greičiau įsidarbinti aukštos kvalifikacijos užsieniečiams, kurie turi ne trumpesnę nei 5 metai profesinę patirtį, bet neturi aukštojo mokslo diplomo. Šiame apraše nustatoma profesinės patirties prilyginimo aukštojo mokslo kvalifikacijai patvirtinančio dokumento išdavimo tvarka.
Nuo 2019 m. kovo 1 d. keičiasi užsieniečių darbuotojų, keičiančių darbo funkciją pas tą patį darbdavį arba keičiančių darbdavį, leidimų laikinai gyventi išdavimo tvarka. Užsieniečiai nebeturės kreiptis dėl naujo leidimo laikinai gyventi išdavimo, jeigu:
- Migracijos departamentui pateiks prašymą keisti darbdavį arba darbo funkciją.
Užsieniečiai, norintys atvykti dirbti į Lietuvą sezoninį darbą, turi kreiptis dėl Šengeno arba nacionalinės vizos išdavimo, tačiau tik gavus leidimą dirbti iš Užimtumo tarnybos.
Leidimas dirbti sezoninį darbą išduodamas iki 6 mėnesių per 12 mėnesių laikotarpį. Leidimas dirbti, išduotas iki 6 mėnesių, gali sudaryti vieną nepertraukiamą laikotarpį arba keletą trumpesnių laikotarpių, tačiau, juos sudėjus, bendra trukmė negali viršyti nustatyto 6 menėsių per 12 mėnėsių laikotarpio.
Darbas Lietuvoje yra darbas ir gyvenimas Europoje, valstybėje, priklausančioje Europos Sąjungai. Užsienietis, ketinantis dirbti Lietuvoje, prieš atvykdamas į Lietuvą turi gauti atitinkamus leidimus. Pradėti dirbti Lietuvoje užsienietis gali po leidimo dirbti ar kito Darbo biržos dokumento ir leidimo gyventi Lietuvoje jam išdavimo arba gavęs nacionalinę vizą D. Pradėjęs teisėtai gyventi ir dirbti Lietuvoje, užsienietis turi teises ir socialines garantijas, kaip ir Lietuvos piliečiai, išskyrus tam tikras politines teises, pavyzdžiui, balsavimo teisę bei kt.
Užsieniečiai iš trečiųjų šalių, teisėtai dirbantys Lietuvoje, įgauna teisę į visas socialines garantijas, kurios priklauso ir Lietuvos piliečiams. Valstybinio socialinio draudimo sistema Lietuvoje pagrįsta solidarumo principu. Dirbantys asmenys kiekvieną mėnesį moka mokesčius nuo savo atlyginimo. Kai asmuo suserga, išeina į pensiją ar pan., gauna socialines išmokas.
Australijos, Japonijos, JAV, Kanados, Naujosios Zelandijos ir Pietų Korėjos piliečiams taikomos supaprastintos imigracijos sąlygos, norint gauti leidimą laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje, kurie ketina dirbti arba užsiimti teisėta veikla.
Minėtų šalių piliečiai, atvykstantys į Lietuvą darbo ar teisėtos veiklos pagrindu, nebūtinai turi atitikti bendrus trečiųjų šalių piliečiams keliamus reikalavimus.
Imigracinė programa DARBAS apima: teisinis konsultavimas, palaikymas nuo proceso pradžios iki pabaigos, gaunant leidimą gyventi Lietuvoje, reikiamų dokumentų paruošimas, užklausų rengimas, dokumentų vertimo, tvirtinimo pas notarą organizavimas, atstovavimas Lietuvos institucijose, palyda pateikiant dokumentus Migracijos tarnyboje, kitose valstybinėse institucijose ir privačiose įstaigose, kitos teisinės paslaugos.
Imigracinė programa Aukštos kvalifikacijos specialistas apima: teisinis konsultavimas, palaikymas nuo proceso pradžios iki pabaigos, gaunant leidimą gyventi Lietuvoje, reikiamų dokumentų paruošimas, užklausų rengimas, dokumentų vertimo, tvirtinimo pas notarą organizavimas, atstovavimas Lietuvos institucijose, palyda pateikiant dokumentus Migracijos tarnyboje, kitose valstybinėse institucijose ir privačiose įstaigose, kitos teisinės paslaugos.
Imigracinė programa BLUE CARD apima: teisinis konsultavimas, palaikymas nuo proceso pradžios iki pabaigos, reikiamų dokumentų paruošimas, užklausų rengimas, dokumentų vertimo, tvirtinimo pas notarą organizavimas, atstovavimas Lietuvos institucijose, palyda pateikiant dokumentus Migracijos tarnyboje, kitose valstybinėse institucijose ir privačiose įstaigose, kitos teisinės paslaugos.