Kiekvienam verslui, turinčiam savo prekės ženklą, svarbu užtikrinti jo teisinę apsaugą, kad ženklas neprarastų savo žinomumo ir reputacijos tarp savo klientų ir niekas jo negalėtų nukopijuoti. Įregistruoto prekės ženklo savininkas įgyja teisę uždrausti kitiems asmenims be jo sutikimo naudoti bet kokį žymenį, tapatų ar panašų į jo įregistruotą. Ženklo savininkas dėl prekės ženklo kopijavimo pažeidimų turi teisę kreiptis į teismą.
Kad ženklas būtų saugomas tam tikroje valstybėje, kurioje vykdoma veikla, jis turi būti įregistruotas atitinkamai tos valstybės intelektinės nuosavybės tarnyboje. Pavyzdžiui, Lietuvoje prašymus įregistruoti prekės ženklą nacionaliniu lygiu nagrinėja Lietuvos Respublikos valstybinis patentų biuras. Tokiu atveju, prekės ženklas įgyja apsaugą tik Lietuvos teritorijoje. Paraiškos mokestis – 180 Eur už vieną prekių ar paslaugų klasę, už kiekvieną papildomą klasę taikomas papildomas mokestis. Valstybinis patentų biuras, gavęs paraišką, atlieka prekių ženklo ekspertizę ir pagal jos rezultatus išduoda prekių ženklo registracijos liudijimą
Priklausomai nuo verslo poreikių, prekės ženklą galima taip pat užregistruoti ES lygiu.
Jei prekės ženklo apsauga reikalinga visose Europos Sąjungos valstybėse – paraiška turi būti pateikiama per europinę registracijos sistemą EUIPO. Paraiškas nagrinėja ES bendrijos intelektinės nuosavybės tarnyba, kuri įsikūrusi Alikantėje.
Paraiškos priimamos tik internetu, atsiųstos registruotu paštu arba per kurjerį. Šios paraiškos mokestis – 850 Eur, už kiekvieną papildomą prekių ar paslaugų klasę reikės mokėti papildomai. Sprendimas priimamas per 4 mėnesius.
Abejais atvejais, registruojant prekės ženklą, visų pirma yra svarbu atlikti jo vertinimą – įsitikinti, kad neegzistuoja panašus prekės ženklas.
Teikiant prašymą įregistruoti prekės ženklą, paraiškoje reikia nurodyti:
- ar tai vaizdinis, žodinis, vaizdinis su žodiniais elementais ar erdvinis prekės ženklas;
- kokia kalba naudojama;
- prisegti prekės ženklo paveiksliuką jpg formatu;
- nurodyti, kokios klasės prekėms ir paslaugoms bus naudojama;
- nurodyti kontaktinę informaciją apie prekės ženklo savininką – fizinį arba juridinį asmenį.
Prekės ženklas nebus įregistruotas, jeigu bus rasta panašumų su jau įregistruotais prekės ženklais. Todėl, prieš teikiat paraišką reikia skirti laiko ir išanalizuoti jau įregistruotus panašius ar tapačius prekės ženklus bei įvertinti galimą riziką. Jeigu prekės ženklo paraiška yra atmetama, sumokėtas mokestis negražinimas. Jei patvirtinama – prekės ženklas tampa apsaugotas ir galima imtis sekančių veiksmų.
Užregistravus prekės ženklą, jo apsauga galioja 10 metų nuo jos suteikimo dienos. Pasibaigus prekės ženklo apsaugos galiojimui, galima kreiptis dėl jo pratęsimo.