Genealogija, tai mokslas tiriantis šeimos ryšius, kilmę per eilę kartų ir padedantis suprasti šeimos istoriją. Lietuvoje protėvių paieška tampa vis populiaresnė, žmonės siekia sužinoti daugiau apie savo šeimos praeitį ir savo tėvų, senelių bei protėvių gyvenimo kelius. Vienas iš būdų sužinoti daugiau apie savo kilmę ir ištakas yra kurti giminės (arba genealogijos) medį.
Lietuva turi itin turtingą istoriją ir kultūrą, todėl genealogijos tyrimai gali būti ypač įdomūs, svarbūs, bet tuo pačiu ir sudėtingi. Norint pradėti kurti giminės medį yra svarbu žinoti, kur ieškoti šaltinių.
Pirmas žingsnis pradedant genealogijos tyrimus yra pokalbis su artimaisiais. Pasikalbėję su tėvais, seneliais, dėdėmis ir tetomis galima sužinoti daugiau apie protėvius, jų gyvenimą, profesijas ir svarbius įvykius. Tai gali atskleisti įdomių faktų ir padėti praplėsti šeimos istorijos vaizdą.
Kitas svarbus žingsnis yra šalies archyvų tyrinėjimas. Lietuva gali pasigirti gausybe vertingų išteklių, tarp kurių – Centrinis valstybės istorijos archyvas Vilniuje, kuriame saugoma didelė surašymų ir žemės savininkų dokumentų kolekcija, Lietuvos Respublikos piliečių vidaus ir užsienio pasai, savanorių, šauktinių, kareivių ir karininkų dokumentai ir daugelis kitų. Be to, visoje šalyje esantys regioniniai archyvai, tokie kaip Kauno ir Šiaulių archyvai, siūlo vertingų regioninių įrašų.
Civilinė metrikacija Lietuvoje pradėta 1940 m., todėl Civilinės metrikacijos archyve galima susipažinti su gimimo, santuokos ir mirties įrašais po 1940 m. Vykstant įvykiams iki 1940 m., pagrindinį vaidmenį atliko bažnyčių registrai, o šiuos dokumentus saugo Lietuvos valstybės istorijos archyvas, o Lietuvos religinę įvairovę atspindi katalikų, liuteronų, rusų stačiatikių ir kitų bažnyčių įrašų prieinamumas.
Taip pat, jau iš pavadinimo galima spręsti, kad Lietuvos ypatingasis archyvas saugo labai svarbų Lietuvos istorijos palikimą. Jame galima rasti informaciją apie Sovietų saugumo nužudytus, nuteistus, ištremtus, įtrauktų į tremiamųjų sąrašus, persekiotus protėvius.
Skaitmeninė era padarė revoliuciją genealoginiuose tyrimuose, suteikdama prieigą prie daugybės internetinių išteklių. Tokios svetainės kaip „Epaveldas“, „Geni“, „Ancestry“ ir „FamilySearch“ siūlo plačias duomenų bazes ir įrankius, skirtus protėviams tyrinėti ir rasti genealoginės informacijos.
Taigi šeimos medžio kūrimas nėra vien vardų ir datų rinkimas – tai galimybė išsaugoti šeimos istorijas ir tradicijas. Sukurti giminės medį ir atskleisti savo lietuvių protėvių istorijas yra džiuginantis darbas, jungiantis praeitį su dabartimi. Pasinaudoję didžiuliais Lietuvos archyvais, internetiniais ištekliais ir įsitraukę į vietines istorines visuomenes, galite leistis į naudingą savęs atradimo kelionę, išsaugoti savo šeimos palikimą, perteikti žinias ir pasirūpinti, kad ateities kartos puoselėtų savo lietuviškų šaknų istoriją ir paveldą.